Александрийская Молодая Сила

Общественная организация

З України виведено більше 10 мільярдів доларів вже після Януковича, — екс заступник Голови НБУ

Коментує Олександр Савченко, екс-заступник Голови НБУ, ректор Міжнародного Інституту бізнесу.

Олександр Савченко здійснював загальне керівництво і контроль над діяльністю Департаменту валютного контролю та ліцензування, Управління контролю ризиків та Управління проектами міжнародних кредитних ліній при Національному банку України, а також готівковий грошовий обіг.

Дмитро Тузов: Що відбувається з гривнею? В чому причини такого повзучого знецінення?

Олександр Савченко: Дійсно, катаклізмів жодних немає, є повзуче планове знецінення гривні, і воно буде продовжуватися аж доти, доки українська економіка не буде випереджати американську. Американська економіка не може рости більше ніж, на 3%, тому що вона дуже велика, і там приріст 1% такий, що Україні треба 100 років працювати над цим.

Дмитро Тузов: Тобто нашій економіці потрібно зростати трошки більше, ніж на 3%?

Олександр Савченко: Ми — типова африканська країна по рівню ВВП на душу населення. Половина країн Африки мають більше ВВП на душу населення.

Два фактори впливають на курс гривні. Перший – темпи економічного зростання, тобто ми маємо зростати набагато швидше, ніж Америка. Другий фактор – це інфляція. Якщо інфляція в нас буде зменшуватися і наближатися до європейського стандарту – 2%, то тоді гривня історично буде посилюватися.

 

 

Василь Шандро: Нещодавно в нашій студії були економісти Олександр Паращій та Тарас Козак, зокрема, пан Олександр говорив, що коливання курсу гривні в цей період – це досить звична справа. Інша справа, чи повернеться гривня на попередній рівень.

Олександр Савченко: Я з великою підозрою ставлюся до аналітиків, які самі не працювали в цій сфері, може, начиталися газет, і називають коливаннями повзучу девальвацію. Коливання потрібно, і будь-яка валюта відхиляється. Але в нас, на жаль, шлях лише в одному напряму – на знецінення. І цей шлях потрібно припинити.

Я вам навіть формулу скажу. Я зробив економічне відкриття, і вважаю, що воно заслуговує Нобелівської премії. Якщо брати середній рівень цін в Україні і США, і розділити одне на інше, то курс мав би бути у нас 8-9 грн за один долар зараз. Але чому в нас 28? Чим більше відхиляється в негативну сторону курс, тим гірший уряд ми маємо. Всі країни так розділяються. Є країни, де курс відхиляється в іншу сторону – це Швейцарія, Норвегія, Японія, там економіка працює ще більш ефективно, ніж в США, уряд ще більш інтелектуальний. Так от ця прірва показує рівень нашої некомпетентності чи інституційної неспроможності. Тобто в нас і Кабінет Міністрів, і Національний банк не виконують свої функції. Якби наші структури працювали так, як американські, через декілька років курс гривні був би 8.

Дмитро Тузов: Попереднім урядам було, напевно, набагато легше, я вже не кажу про війну, але Україна регулярно отримувала транші від МВФ. Зараз цих траншів немає. Як це впливає на нашу рідну валюту?

Олександр Савченко: Я не критикую цей уряд, я вважаю, що це середній уряд за останні 5 років. Тобто не можна швидко виправити ситуацію – економіка інертна.

МВФ лише тоді починає працювати з країною, коли в неї брак коштів на виконання навіть елементарних потреб. І от Україна через війну і через брак економічних реформ, так званих «реформ Януковича, Арбузова і Азарова» дореформувалися до ручки, що валюти не було, а потім, коли тікав Янукович, він з собою прихопив не лише готівку, а й 4-5 мільярдів доларів з рахунків банків. Доларів стало менше, курс долара зріс, а гривні – впав. Коли доларів не вистачає, приходить МВФ.

Дмитро Тузов: А Янукович вивіз їх в кишені, чи це було банківськими переводами?

Олександр Савченко: Спочатку готівку він вивіз вертольотами, вантажівками, десь вона захована.

Дмитро Тузов: В Україні?

Олександр Савченко: Звичайно, десь в Україні, десь в Росії, бо щоб все вивезти, це треба десяток КАМАЗів. А потім почав виводити з банківської системи. Я намагався цьому зашкодити, я не при владі, але я сигналізував нашим новим керівникам країни – зупиніть банківську систему на два-три дні. Якби ми це зробили, проаналізували би проводки, то ми би зберегли для України 3-4, а може й 5-6мільярдів доларів. Ми не тільки це не зробили, ми і далі продовжували випускати валюту. І ці гучні скандали, які відбуваються зараз, це тільки перша ластівка.

Дмитро Тузов: Ви маєте на увазі розслідування Аль-Джазіри про виведення 1,5мільярди доларів з України?

Олександр Савченко: 1,5 мільярди – це маленька сума, тотально вивезено з України за останні чотири роки біля 10 мільярдів.

Василь Шандро: Ким виведено ці гроші?

Олександр Савченко: Це група людей. Як правило, в цьому задіяні власники чи менеджмент банків. Буває так, що власники чесні, хтось володіє 10% і його не підпускають до керівництва, таке теж буває. Далі – той, хто приймав гроші. Зазвичай, це одні і ті ж особи. Чи власники, чи менеджмент банків самі собі давали кредити на фірми «Рога і копита», перетворювали на готівку в офшори, і зникало все це.

Дмитро Тузов: Нацбанк це може відстежувати?

Олександр Савченко: Також в багатьох операціях були корумповані чиновники, не лише Нацбанк. Мене завжди обурює, що під критикою тільки Нацбанк. Давайте візьмемо Дельта-банк. Там пропало 10 мільярдів грошей не Нацбанку, а міністерств, державних підприємств, фондів, які мали б розвивати будівництво, кредитувати молодь, допомагати бідним, але все це вкрадено. Хто розміщає мільярди в банку, який має збанкрутувати, перед банкрутством? Вони всі пропали. Тому не треба робити крайнім Нацбанк, це системно.

Updated: 21.01.2018 — 11:47
amc.kr.ua © 2016-2018