За останні 26 років незалежності України, була розкрадена та розпродана майже вся частина державного майна. Це гуртожитки, заводи, фабрики, трести. Чиновники спираються на декілька причин: дехто каже, що це все законно, і майно було продано шляхом аукціону за ініціативою ліквідаторів чи податкової, а хтось не соромлячись говорить, що майно вкрали.
Та навіть конкретні факти не несуть за собою покарання для тих, хто причетний до цього свавілля.
Так, мешканці села Березівка, Олександрійського району, що на Кіровоградщині, звернулись до депутата Кіровоградської обласної ради Сергія Ратенка (фракція Радикальної Партії Олега Ляшка) за допомогою. Справа в тому, що на території Березівського розрізу раніше знаходилось Державне підприємство «Олександріярозрізбуд» що займалось видобутком бурого вугілля. На сьогоднішній день, підприємство знаходиться на стаді ліквідації, проте через податкову заборгованість, Фіскальною службою, у серпні 2015 року, шляхом цільового аукціону було продано частину майна, яку придбало ТОВ «Інвестсталь».
Це все не викликало жодних підозр, до того моменту, поки «нові» власники не поставили шлагбаум, яким перекрили шлях до села Костянтинівка.
«Ми все життя через розріз їздимо. До рідних на кладовище, на свої поля, які нам виділила сільська рада. А тут, без будь яких причин, невідомі люди перестали нас пускати. Та ще й вимагають показати документи і проводять огляд машин. Ми спочатку намагалися з ними сваритись, щоб довести свою правоту, а потім уже просто втомилися. Робили все, що вони казали», – пише у своєму зверненні мешканець села до обласного депутата Ратенка.
Звичайно ж, що така заява до радикала надійшла не одна. Ініціативну групу березівчан було запрошено на особистий прийом до Сергія Ратенка, тоді він і дізнався всю ситуацію детально. До того ж, виявилось, що підприємство має борг перед сільською радою, у розмірі 35-ти тисяч гривень за користування землею під будівлями, що були ними придбані. Після з’ясування обставин, депутат вирішив особисто поспілкуватись з представника ТОВ «Інвестсаль» та спільно знайти вихід з цієї ситуації.
Представники товариства з обмеженою відповідальністю, в спокійній розмові, дали обіцянку виплатити заборгованість протягом тижня та не перешкоджати вільному руху людей цією територією.
Та як і гадалось, своїх обіцянок вони не виконали. Тоді, Сергієм та його командою, було прийнято рішення запросити до діалогу народного депутата України Дмитра Лінька.
По приїзду на розріз, одразу ж підтвердились усі слова мешканців села. Навіть для нардепа не одразу відкрили шлагбаум. Спочатку, особи, що назвались охоронцями, зробили декілька дзвінків своєму керівництву, а вже потім пустили народного обранця.
«Ми попросили показати офіційні документи, що підтверджували, їхнє право загороджувати аж 436 га землі з обох сторін. Охоронці відповіли, що вони нічого такого не мають. Тоді, ми запропонували їм викликати керівництво ТОВ, на що знову не отримали відповіді. Як пізніше виявилось, вони просто мали надію, що ми поїдемо. Та ми не могли просто так залишити усе це свавілля. У нас на меті стояло вирішення двох питань: права людей, що живуть на цій місцевості та наповнення бюджету сплатою податків за користування 436 га землі. Саме тому, після 30 хвилин спілкування з березівчанами, ми прийняли рішення викликати наряд поліції», – прокоментував ситуацію, що склалась нардеп Лінько.
Після приїзду поліції, Дмитро Лінько та Сергій Ратенко, написали заяву до правоохоронних органів по факту перевірки незаконного захоплення землі та неправомірного перекриття дороги. Також, поліціянти взяли пояснення у двох охоронців, які у письмовому вигляді, пояснили, що вони тут опинились зовсім випадково. Їх наче просто по телефонному дзвінку попросили постерегти будівлі. А хто і чому – їм невідомо.
Почувши це, ініціативна група почала рішуче діяти – зняла шлагбаум та поклала його в 10 метрах від дороги.
Одразу по приїзду правоохоронців, з’явився і керуючий Державного підприємства, який заявив, що територію перекрито за для збереження будівель, бо за його словами, олександрійці крадуть звідти металеві вироби.
На це все, у людей теж була свою думка, вони особисто бачили, як 40 тонними машинами з території розрізу вивозився метал, однак не сільськими мешканцями, а працівниками ТОВ «ІНВЕСТСТАЛЬ», які ще й до цього, розбивають їхню Березівську дорогу.
«Після довгих розмов, ми таки отримали звістку про те, що адвокат ТОВ нарешті згоден на розмову з нами. Ми запросили його до себе у приймальню. Правозахисник почав розмову на досить емоційних тонах, та Дмитро Лінько пояснив, що ніхто сваритись не збирається, потрібно просто вирішити проблему. Нас не цікавили будь-які інші господарські питання, нас турбували значно глобальніші проблеми. Адже за ті кошти, що заборгувало підприємство, сільська рада могла б уже встановити декілька вікон у школі, а говорячи про податок на землю – навіть моторошно стає. Бо завдяки таким доходам до бюджету, можна було б відремонтувати усі дороги села, збудувати дитячий садочок чи щось інше. Від адвоката ми почули знову обіцянку, яка стосується погашення 35 тис грн. Але жодної конкретики щодо оформлення договору оренди землі, ми так і не почули», – розповів Сергій Ратенко.
У неофіційній розмові, мешканці сіл, що знаходяться поряд з розрізом, зазначили, що жодної діяльності «Інвестсталь» проводити не буде, лише розпиляють метал і розпродадуть.
На разі, питання Березівського розрізу знаходиться на контролі у представників Радикальної Партії, які уже мають план дій, що неодмінно допоможе повернути все в законну площину.